ධනවතුන් කවදාවත් මිල දී නොගන්නා දුප්පතුන් ණය වෙලා හරි ගන්න දේවල් 11 මෙන්න

article

ඔබ ලබාගත් ණය ආපසු ගෙවීමට සහ මුදල් ඉතිරි කිරීමට විශාල උත්සාහයක් දැරුවත්, එයින් කිසිම ප්‍රතිඵලයක් ලැබුනේ නැද්ද. එහෙනම් ඔබ උපයන මුදල වියදම් කරන විදියේ යම් ගැටළුවක් තියෙන්න පුලුවන්. ලෝකයේ සිටින ධනවත් ව්‍යාපාරිකයන් සහ අතිශය සාර්ථක පුද්ගලයන් ඔවුන්ගේ මුදල් වියදම් කිරීමේදී ඉතාම සැලකිලිමත් වෙනවා. කොතරම් විශාල මුදල් ප්‍රමාණයක් තිබුනත් ඔවුන් කිසිම අවස්තාවක ඒවා අනවශ්‍ය විදියට වියදම් කරන්නේ නෑ.. අන්න ඒක තමයි ඔවුන්ගේ ධනවත් බවේ රහස. ඒනිසා ධනවත් හා සාර්ථක අය වැළකී සිටීමට කැමති මෙන්න මේ මිලදී ගැනීම් වර්ග වලින් ඔබත් අද සිටම වැලකී සිටිනවා නම් සාර්ථක ධනවත් පුද්ගලයෙක් වෙන්න ඔබටත් බැරි වෙන එකක් නෑ.ඔබත් මේක කියවලා බලලාම තීරණය කරන්න මේවාගෙන් ඔබ කරන වැරදි මොනවාද යන්න අදම පටන් ගන්න ඔබගේ නිකරුනේ වෙන වියදම් ආදී සියලුදේම කළමනාකරණය කරගැනීමට.1 නවීන අභ්‍යන්තර නිර්මාණය
වෙළඳසැල්වල මාසිකව නව වර්ගයේ ගෘහ භාණ්ඩ හා ගෘහ අලංකරණය දක්නට ලැබේනවා එහි ප්‍රතිඵලයක් වශයෙන්, මධ්‍යම පාන්තිකයන් විශාල මුදලක් වියදම් කරමින් ගෘහ අලංකරණයේ නවතම ප්‍රවණතා තමන් සතු කර ගැණීමට උත්සාහ කරයි. අවාසනාවකට මෙන්, එවැනි සැලසුම් විසඳුම් අවුරුදු කිහිපයක් වැනි කෙටි කාලයක් තුලදී යල් පැන යයි. නමුත් ධනවතුන් එසේ නොවේ. ඔවුන් බොහෝ විට බහු වාර්ෂික හෝ ශතවර්ෂයේ අත්හදා බැලූ විකල්පයන් අනුගමනය කිරීමට පමනක් කටයුතු කරයි.ඔව්න්ගේ ධනය නිසි සේ කළමනාකරණය කර උස්සව සමයේ උනත් දිගුකලක් පවතින වියදම අඩු අලංකරණ පමණක් කරයි.එය ඔබට ඔබගේ නිවාස සහා සසදා බැලීමේදී ඔබට දැකගන්නට ලැබෙයි.

2. පුද්ගලික සංවර්ධන පුහුණු කිරීම්.බොහෝ අවස්තා වලදී මෙවැනි ආකාරයේ ව්‍යාපාරික පුහුණුකරුවන්ගේ ප්‍රධාන ඉලක්ක වෙන්නේ අඩු ආදායම් ලාභීන් සහ පහල පෙලේ වෘත්තීන් වල නිරත වෙන පුද්ගලයනුයි. එවැනි පුහුණු සැසි වල නිෂ්ඵල බව මේ වන විට බොහෝමයක් සාර්ථක පුද්ගලයන් විසින් පෙන්වා දී තිබෙනවා. එවැනි සැසි මගින් තම ජනප්‍රියත්වය වර්ධනය කරගෙන විශාල ප්‍රවේශපත්‍ර ප්‍රමානයක් අලෙවි කිරීම මගින් මුදල් ඉපයීය ඔවුන්ගේ ඉලක්කයයි. ප්‍රකෝටිපතියන්ගේ චරිතාපදානයන් දෙස බැළීමේදී මේ ආකාරයේ ව්‍යාපාරික පුහුණු සැසි මත අධික විශ්වාසය තබා ධනවත් වූ පුද්ගලයන් එක් අයෙක්වත් ඔබට සොයා ගැනීමට හැකි වෙන්නේ නෑ.කෙසේවුනත් සාමාන්‍ය පුද්ගලයින් මෙම ක්‍රියාවට හසුවෙයි ඔහු කෙසේ හෝ උත්සහා කරන්නේ දියුණු වෙන්න මගක් එම නිසා ඕනෙම කුට වියපාරයකට ඔව්න්ව නම්ව ගන්න ඉතාම ලේසි.

3. මනෝ විද්‍යාව, ගුප්ත විද්‍යාව සහ වාසනාවන්තයින්.පර්යේෂණයන්ට අනුව, බොහෝ දුරට, වාසනාව සහ ගුප්ත විද්‍යාව මත තම සාර්ථකත්වය තීරණය කිරීමට කටයුතු කරන්නේ අඩු විශ්ලේෂණ කුසලතා ඇති පුද්ගලයන් පමනයි. සැබෑවටම සාර්ථක පුද්ගලයන් තාර්කික චින්තනය බොහෝ විට ධනය හා සාර්ථකත්වය ළඟා කර ගැනීමේ ප්‍රධාන ගුණාංගය බව විශ්වාස කරයි. ඒවගෙම ඔවුන් ප්‍රධාන වශයෙන් නොපෙනන බලවේග වලින් උපකාර අපේක්ෂා නොකර තමන් මත විශ්වාසය තැබීමට පෙළඹෙයි.අද වෙන විට දිවයිනේ විශාල ප්‍රකෝටි පතියන් පවා තමන්ගේ විස්වාසය අනුව වැඩ කරනවා මිසක් ඔව්න් දේව ගැතියන් බාර හාර වැනි දේවල් නොකරයි ඔව්න් ඔව්න්ගේ ආගම පමණක් අදහස බවක් පෙනීයයි.දුප්පතුන් දේවගැතියන් තරයේ විස්වාස කරයි එම නිසා ඔව්න්ගේ කියමනට වහල්වී යටත් වී ඔව්න් කරන කියන දේ කොපමණ මුදලක් හෝ දී අවශ්‍ය ක්‍රියාව ඉටුකරගැනීමට පෙලබෙයි.

4. ඔවුන්ගේ දරුවන්ට අතිරේක අධ්‍යාපනය.සාමාන්‍ය ආදායමක් ඇති අය බොහෝ විට තම දරුවන් සඳහා විවිධ ගෘහ උපදේශකයින් කුලියට ගනී. සමහරු එය කරන්නේ දරුවාගේ සැඟවුණු කුසලතා හෙළි කිරීමට සහ පාසලේදී වඩා හොද ලකුණු ප්‍රමානයක් ලබා ගැනීමේ අපේක්ෂාවෙනුයි. නමුත් ධනවතුන් සම්බන්ධයෙන් ගත් කල, අධික ලෙස ඉගැන්වීම මූල්‍යමය සාර්ථකත්වයක් අත්කර ගැනීමට එතරම් උපකාර නොවන බව ඔවුන් පෞද්ගලිකවම හොදින් දන්නවා. ඒ නිසා ඔවුන් තම කුඩා දරුවන්ට ළමා කාලය සතුටින් ගත කිරීමට වැඩි කාලයක් ලබා දෙයි.සාමාන්‍ය පුත්ගලයන්ට වගේ ධනවතුන්ගේ දරුවන් අතර තරග කාරිත්වය අඩු බව ඔබ දන්නවාද මොකද ඔව්න්ට ධනයෙන් බලයෙන් අඩුවක් නොමැති නිසා. ඒ උනත් සාමාන්‍ය පුත්ගලයින් අතර තරග කාරිත්වය වැඩි එකා පිට එකා නැග ඔව්න් ඔව්න්ගේ ගමන යන්න බලයි අනිකා ගැන නොසිතන සමාජයක් අද වැඩිපුරම දැකිය හැකි.ඔබවින් සාමාන්‍ය සමාජයේ පිරිහීමක් දැකගන්න පුළුවන්.

5. නිරූපණ වියදම් දවසම සැලුන් වල.තමන් ධනවත් සහ සාර්ථක යැයි පෙන්වීමට කැමති ඇතැමුන් සුඛෝපභෝගී භෝජන සංග්‍රහ, ව්‍යාපාරික පන්තියේ ගුවන් ගමන් සහ නව කාර් ආදිය සදහා අතිවිශාල මුදල් ප්‍රමානයක් වැය කරනවා. නමුත් සැබැවින්ම සාර්ථක සහ ධනවත් පුද්ගලයන් කටයුතු කරන්නේ සැම විටම නිහතමානී ජීවතයක් ගත කිරීමටයි. නිදසුනක් වශයෙන්, eBay හි නිර්මාතෘ වන Pierre Omidyar සෑම විටම ගුවන් ගතවීම් වලදී සාමාන්‍ය පන්තියේ පියාසර කරන අතර පැරණි වොල්වෝ රථයක් පදවාගෙන යයි. එංගලන්තයේ රැජින වන දෙවන එලිසබෙත් සම්බන්ධයෙන් ගත් කල ඇය සිය බකිංහැම් මාලිගයේ විදුලිය ඉතිරි කිරීමට පවා ප්‍රවේශම් වෙයි.එහෙත් අද සමාජයේ බලු විට එකාට එකා නැත අනිකාගේ දියුණුව තමන්ට බලාගන්න නොහැකි තත්වෙක මිනිසුන් සිටි.තමාගේ ලග තිබෙන මුදල අනිකාට වැඩි බව පෙන්නන්න ඔව්න් නිතරම උත්සහා කරයි.එමගින් ඔව්න්ගේ මුදන් පිරිහීමට ලක්වෙයි.තමාට ඇති නැති බව පෙන්නන්න කරන මේ උත්සහාය නිසා සාමාන්‍ය මිනිසුන්ට කවදාවත් ගොඩ ඒමක් නම් නැත.

6. කඩචෝරු නිතරම කඩෙන් කෑම.කෝටිපතියෙකුගේ දෛනික මෙනුව සහ සාමාන්‍ය ආදායමක් ඇති පුද්ගලයෙකු අතර ඇති වැදගත්ම වෙනස නිෂ්පාදනවල පිරිවැය නොවේ. ධනවතුන් නිරෝගී ආහාර ගැනීම ගැන වචනානුසාරයෙන්ම සැලකිලිමත් වෙනවා. ඔවුන් බොහෝ අවස්තා වලදී නිවසේ පිලියෙල කරගත් ධාන්‍ය සහ එළවළු ආදිය පරිභෝජනය කරන අතර කිසිම අවස්තාවක ක්ෂණික ආහාර දාම යටතේ ඇති වෙලදසැල්වලින් ආහාර ගැනීමට පෙළඹෙන්නේ නෑ.එහෙම ගියත් ඔව්න් ඔව්න්ගේ සෞක්‍ය අරක්ශාවෙන පරිදි ආහාර ලබාගනී සියලුම කෑම වර්ග තෝරාගැනීමේදී ඔව්න් සියලු දේ ගැනම සැලකිලිමත් වෙයි.

7. ආවේගාත්මක මිලදී ගැනීම්.අපි බොහෝ අවස්තා වලදී වට්ටමක් යටතේ යම් දෙයක් ලබා දෙනවා නම් අවශ්‍යද අනවශ්‍යද කියලවත් හිතන්නේ නැතුව මිලදී ගන්න පෙළඹෙනවනේ. නමුත් “අයියෝ.. මම මොකට මේක සල්ලි දීලා ගත්තද කියලා” ගෙදර ආවම තමයි හිතෙන්නේ. බොහෝ විට අපි ආවේගශීලී මිලදී ගැනීම් සඳහා මුදල් වියදම් කරන අතර එය ධනවතුන්ගෙන් අපව වෙන්කර හඳුනාගත හැකියි. ප්‍රකෝටිපතියෙකු වන වොරන් බෆට් වරක් පැවසූ පරිදි, “ඔබට අවශ්‍ය නොවන දේ ඔබ මිලදී ගන්නේ නම්, ඔබට අවශ්‍ය දේ ඉක්මනින් විකිණීමට සිදුවේ.” මේ නිසා අනවශ්‍ය වියදම් වළක්වා ගැනීමට තියෙන ඵලදායීම ක්‍රමය තමයි වෙලදසැලට යන්න පෙර අත්‍යවශ්‍ය දේවල් වල ලැයිස්තුවක් සකස් කර ගන්න එක.ගෙදරින් එලියට බැස්ස වෙලේ ඉදන් අතේ තියෙන මුදල් ඉවර වෙනකල්ම එක එක දේවල් මිලට ගන්නේ නැතුව ගෙදරින් බහිනකොට තමන්ට අවශ්‍ය දේ පමණක් ගන්න වගබලා ගන්න,යාළුවන් නෑයින් ඉදිරියේ පොරක් වෙන්න උත්සහා නොකරන්න මොකද ඒ මගින් ඔබගෙන මුදල් ඔබට නොදනිම අපතේ යනවා වෙන්න පුළුවන්.

8. මිල අධික දේපල වෙළඳාම්.උද්ධමනකාරී මිල ගණන් යටතේ සුඛෝපභෝගී නිවාස මිලදී ගැනීම සැක සහිත ආයෝජනයකි. ධනවතුන් පොරොන්දු වූ දේපල වෙළඳාම් මිලදී ගැනීමට කැමැත්තක් දක්වන්නේ ඒ නිසාය.කිසිම දෙයක් සොයා බලන්නේ නැතුව ඔබගේ හිතුමනාපෙට කරන දේපොළ වෙලදාම් ඉතාම අවදානම් ඒවා වෙයි හිතා මතා වලක වැටීමක් ලෙස සලකන්න පුළුවන්.තමන්ගේ දේපොළ උනත් විකුනන්න කල්පනා කරද්දී ඉතාම සැලකිලිමත් කමින් වැඩ කටයුතු කිරීම වැදගත් වෙයි.

9. ණය, ගාස්තු ආදිය කිසිවිටෙකත් ප්‍රමාද වීමට කලින් ගෙවයි.ධනවතුන් අත්‍යවශ්‍ය අවස්ථාකවදි හැර කිසිවිටෙකත් ණය ලබා නොගනියි. ඒවගෙම දඩ, සහ කොමිස් මුදල් කිසි විටෙකත් ප්‍රමාද නොකර නියමිත වෙලාවටම ගෙවයි. ප්‍රකෝටිපති ආයෝජකයෙකු වන මාර්ක් කියුබන් වරක්, “ඔබ ක්‍රෙඩිට් කාඩ්පතක් භාවිතා කරන්නේ නම්, ඔබට ධනවත් වීමට අවශ්‍ය නැත. යනුවෙන් පවසා තිබෙනවා.ක්‍රඩිට් කාඩ් කියන්නෙම කවදාවත් ගොඩ එන දෙයක් නම් නෙවෙයි හැමදාම පොලි ගෙව ගෙවා තමා ඉන්න වෙන්නේ ඒ වගේමයි පොඩ්ඩ මිස් උන ගමන් සල්ලි පොලියට ගන්න යන එක නායක ගත්තත් මේ පොලි ක්‍රමයනම් හරියන්නේ නැහැ සල්ලි හොයන ලේසිම ක්‍රමයක් උනාට හැමදාම පොලිය මත තමන්ගේ ජීවිතය රැදෙන දෙයක් තමා මේ පොලි ක්‍රමය ඒ ගැනත් සැලකිලිමත් වීම ඉතාම වැදගත් වෙයි ඔබට.

10.ඉහළ පෙළේ වෙළඳ නාම වලින් ඇඳුම් සහ පාවහන්.ධනවත් අයට නවතම හා නවීනතම නිර්මාණකරුවන්ගේ එකතුවෙන් සුඛෝපභෝගී හා මිල අධික ඇඳුම් ලබා ගත හැකිය. කෙසේ වෙතත්, ඔවුන්ගේ ජීවිතයට නිරන්තර සමාජ සිදුවීම් සම්බන්ධ නොවේ නම්, ඔවුන් එවැනි මිලදී ගැනීම් වලින් ඈත් වීමට කැමැත්තක් දක්වයි. ස්ටීව් ජොබ්ස් ඇඳුම් ඇඳීමට පුරුදුව සිටි ආකාරය මතකද. ඒ හා සමානව, බිල් ගේට්ස් තම ඔරලෝසුව සඳහා වැය කරන්නේ ඩොලර් 10 ක මුදලක් පමනයි.බිල් ගේට්ස් කියන්නේ ලෝකෙම පලවෙනි කෝටි පතියාවුනා ඔබට මතක ඇති ඔහුගේ මේ අත් ඔරලෝසුවම ඇති නේද ඔහුගේ දියුණුවට එක ලොබ කමක් නොවෙයි මොකද ඇත ඔරලෝසුව කියන්නේ විලාසිතාවක් නොවෙයි එක අපිට ඕනේ වෙලාව දැනගන්න පමණයි. එක නිසා අනවශ්‍ය ඇදුම් පැළදුම් විලාසිතා ගැන දෙපාරක් හිතුවොත් ඔබට ඔබගේ ජිවන ගමනට තවත් පහසුවෙයි.

11.ජනප්‍රිය උපාංග වල නවතම අනුවාද.ධනවත් පුද්ගලයෙක් නවීනතම ස්මාර්ට් ජංගම දුරකතනයක් මිලදී ගැනීමට ඉක්මන් වෙන්නේ නෑ. ඇතැම් අවස්තා වලදී ධනවත් සහ සාර්ථක පුද්ගලයන් විලාසිතාවෙන් බැහැරවූ සහ යල්පැනගිය උපාංග වුවද භාවිතා කරනවා දකින්න ලැබෙනවා. කෝටිපතියන් යමක් මිලදී ගැනීමේදී විවිධ තර්ක භාවිතා කරයි: යමක් මිලදී ගැණීමට පෙර මේ අවස්තාවේදී එය මිලදී ගැනීම කොතරම් වටිනවාද යන්න ඔවුන් නිතරම කල්පනා කර බලයි. ඉලෙක්ට්‍රොනික උපකරණ සම්බන්ධයෙන් ගත කල ඒවා ඉක්මනින්ම යල් පැන ගිය ඒවා බවට පත් වෙන අතරම ඉක්මණින් වටිනාකමින් ක්ෂය වෙන බව ඔවුන් හොදාකරවම දන්නවා.එම නිසා ඔව්න් වැඩි හරියක් මිලදීගැනීම් වලින් පසු බසිනවා ඔව්න්ගේ සාර්ථකත්වයේ ප්‍රදානම සංකේතයක් තමා මේ ක්‍රමය.

 

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *