2020 ඩොලර් බිලියන 27. 2021. ඊයේ වෙද්දී ඩොලර් බිලියන 185 ලෝකේ ලොකුම පොසතාවුණු එලෝන් මාස්ක්

News

එලෝන් රීව් කස්තුරි එෆ්ආර්එස් උපත 1971 ජූනි 28 ව්‍යාපාරික විශාරදයකු, කාර්මික නිර්මාණකරුවෙකු සහ ඉංජිනේරුවෙකි.ඔහු ස්පේට්එක්ස් හි නිර්මාතෘ, ප්‍රධාන විධායක නිලධාරී සහ ප්‍රධාන සැලසුම්කරු ය; මුල් ආයෝජකයා, ටෙස්ලා සමාගමේ ප්‍රධාන විධායක සහ නිෂ්පාදන ගෘහ නිර්මාණ ශිල්පී ද බෝරිං සමාගමේ නිර්මාතෘ; Neural ink හි සම නිර්මාතෘ; සහ Open air හි සම-නිර්මාතෘ සහ ආරම්භක සම සභාපති. ඔහු 2018 දී රාජකීය සංගමයේ (FRS) සාමාජිකයෙකු ලෙස තේරී පත් විය. එම වසරේම ඔහු ෆෝබ්ස් හි ලොව බලවත්ම පුද්ගලයින්ගේ ලැයිස්තුවේ 25 වන ස්ථානයට පත්විය. ඔහු ෆෝබ්ස් හි වඩාත්ම නවෝත්පාදක නායකයින්ගේ ලැයිස්තුවේ ඒකාබද්ධ පළමු ස්ථානයට පත්විය. 2021 ජනවාරි 7 වන විට, මස්ක්ගේ ශුද්ධ වටිනාකම ඇමරිකානු ඩොලර් බිලියන 185 ක් ලෙස ගණන් බලා ඇති අතර, ඔහු ජෙෆ් බෙසෝස් අභිබවා ලොව ධනවත්ම පුද්ගලයා බවට පත්විය. මස්ක් කැනේඩියානු මවකට සහ දකුණු අප්‍රිකානු පියෙකුට දාව උපත ලැබූ අතර හැදී වැඩුණේ දකුණු අප්‍රිකාවේ ප්‍රිටෝරියා හි ය. ඔහු ක්වීන්ස් විශ්ව විද්‍යාලයට යාමට වයස අවුරුදු 17 දී කැනඩාවට යාමට පෙර ප්‍රිටෝරියා විශ්ව විද්‍යාලයට කෙටියෙන් ඇතුළත් විය. වසර දෙකකට පසු ඔහු පෙන්සිල්වේනියා විශ්ව විද්‍යාලයට මාරු වූ අතර එහිදී ඔහු ආර්ථික විද්‍යාව හා භෞතික විද්‍යාව පිළිබඳ ද්විත්ව උපාධියක් ලබා ගත්තේය. ඔහු 1995 දී කැලිෆෝනියාවට ගොස් ආචාර්ය උපාධියක් ආරම්භ කළේය. ස්ටැන්ෆර්ඩ් විශ්ව විද්‍යාලයේ ව්‍යවහාරික භෞතික විද්‍යාව හා ද්‍රව්‍ය විද්‍යාව පිළිබඳ උපාධියක් ලබා ඇති නමුත් ව්‍යාපාරික වෘත්තියක් සඳහා දින දෙකකට පසු එය අතහැර දැමීය. ඔහු වෙබ් මෘදුකාංග සමාගමක් වන සිප් 2 සම-ආරම්භ කළ අතර එය 1999 දී ඩොලර් මිලියන 307 කට කොම්පැක් විසින් අත්පත් කර ගන්නා ලදී. පසුව මස්ක් විසින් ඔන්ලයින් බැංකුවක් වන එක්ස්.කොම් ආරම්භ කරන ලදී. එය 2000 දී කොන්ෆිනිටි සමඟ ඒකාබද්ධ වූ අතර එය පෙර වසරේ පේපෑල් දියත් කළ අතර පසුව 2002 ඔක්තෝම්බර් මාසයේදී ඊ බේ විසින් ඩොලර් බිලියන 1.5 කට මිලදී ගන්නා ලදී.

2002 මැයි මාසයේදී මස්ක් විසින් අභ්‍යවකාශ නිෂ්පාදකයෙකු සහ අභ්‍යවකාශ ප්‍රවාහන සේවා සමාගමක් වන ස්පේස්එක්ස් ආරම්භ කරන ලද අතර ඔහු ප්‍රධාන විධායක නිලධාරී සහ ප්‍රධාන සැලසුම්කරු වේ. ඔහු විදුලි වාහන නිෂ්පාදකයෙකු වන ටෙස්ලා මෝටර්ස් සමාගමට 2004 දී සම්බන්ධ වූ අතර එය ආරම්භ වූ වසරට පසුව එම වසරේ එහි ගෘහ නිර්මාණ ශිල්පියා සහ 2008 දී එහි ප්‍රධාන විධායක නිලධාරියා බවට පත්විය. 2006 දී ඔහු සූර්ය ක්‍ෂේත්‍රය නිර්මාණය කිරීමට උදව් කළේය. සූර්ය බලශක්ති සේවා සමාගමක් . 2015 දී ඔහු මිත්‍රශීලී කෘතිම බුද්ධිය ප්‍රවර්ධනය කිරීම අරමුණු කරගත් ලාභ නොලබන පර්යේෂණ සමාගමක් වන Open air සමාගම ආරම්භ කළේය. ඔහු 2016 ජූලි මාසයේදී ස්නායු තාක්‍ෂණ සමාගමක් වන නියුරලින්ක් සම-ආරම්භ කළ අතර මොළය-පරිගණක අතුරුමුහුණත් සංවර්ධනය කිරීම කෙරෙහි අවධානය යොමු කළේය. විදුලි වාහන සඳහා ප්‍රශස්තිකරණය කරන ලද උමං මාර්ග කෙරෙහි අවධානය යොමු කරමින් යටිතල පහසුකම් සහ උමං ඉදිකිරීම් සමාගමක් වන ද බෝරිං සමාගම 2016 දෙසැම්බර් මාසයේදී මස්ක් විසින් ආරම්භ කරන ලදී. ඔහුගේ ප්‍රාථමික ව්‍යාපාර කටයුතුවලට අමතරව, ඔහු වැක්ටරයින් සංකල්පය මත පදනම්ව හයිපර්ලූප් නමින් විවෘත මූලාශ්‍ර අධිවේගී ප්‍රවාහන පද්ධතියක් නිර්මාණය කළේය.

සාම්ප්‍රදායික නොවන හෝ විද්‍යාත්මක නොවන ස්ථාවරයන් සහ බෙහෙවින් ප්‍රචාරය වූ මතභේද හේතුවෙන් මස්ක් විවේචනයට ලක්විය. 2018 තම් ලුආන් ගුහා ගලවා ගැනීමේදී මස්ක් විසින් ඉදිරිපත් කිරීමට ඉදිරිපත් වූ ටෙස්ලාහි මූලාකෘති සබ්මැරීනයක් ප්‍රතික්ෂේප කිරීමෙන් පසුව, ඔහු ගලවා ගැනීමේ උපදෙස් දුන් කිමිදුම්කරුවෙකු අමතා, මූලාකෘතිය “පෙඩෝ ගයි” ලෙස අපකීර්තියට පත් කළ අතර, ඊට ප්‍රතිචාර වශයෙන් කිමිදුම්කරු අපහාසයට එරෙහිව නඩු පවරන ලදී ; කැලිෆෝනියාවේ ජූරි සභාවක් මස්ක්ට පක්ෂව තීන්දුවක් දුන්නේය. එසේම 2018 දී ඔහු ව්‍යාජ ලෙස ට්වීට් කළේ ටෙස්ලා සමාගම පෞද්ගලිකව පවරා ගැනීම සඳහා අරමුදල් ඩොලර් 420 කට ලබාගෙන ඇති බවයි. අදහස් දැක්වීම සඳහා එක්සත් ජනපද සුරැකුම්පත් හා විනිමය කොමිෂන් සභාව ඔහුට එරෙහිව නඩු පවරන ලදී; ඔහු තාවකාලිකව සභාපති ධුරයෙන් ඉවත් වී විනිමය හා සුරැකුම්පත් හා විනිමය කොමිෂන් සභාව සමඟ සමථයකට පත් විය. බේරුම්කරණයට ඔහුගේ ට්විටර් භාවිතයේ සීමාවන් ඇතුළත් විය. කෘතිම බුද්ධිය, පොදු ප්‍රවාහනය සහ පවතින වසංගතය පිළිබඳ ඔහුගේ අදහස් සඳහා මස්ක්ට සැලකිය යුතු විවේචන ද ලැබී තිබේ.

එලොන් මස්ක් සහ ඔහුගේ විදුලි මෝටර් රථ සමාගම වන ටෙස්ලා වාර්තා දෙකක් බිඳ දමා ඇත – මස්ක් විසින් ඇමසන් ප්‍රධාන විධායක ජෙෆ් බෙසොස්ව ධනවත්ම පුද්ගලයා බවට පත් කළ අතර ටෙස්ලා එස් ඇන්ඩ් පී 500 හි පස්වන වටිනාම සමාගම බවට පත්විය.ටෙස්ලා බ්‍රහස්පතින්දා පැවති වෙළඳ සැසියේදී එස් ඇන්ඩ් පී 500 දර්ශකයේ පස්වන ස්ථානයට පත්වූයේ එහි වෙළඳපල ප්‍රාග්ධනීකරණය ඩොලර් බිලියන 767 ක් කරා ළඟා වීමෙන් පසුවය. බ්‍රහස්පතින්දා ටෙස්ලා කොටස සියයට 15 කින් ඉහළ ගොස් තිබේ. ජෝ බිඩෙන්ගේ නායකත්වයෙන් යුත් ඩිමොක්‍රටික් පක්ෂය ජෝර්ජියා සෙනෙට් සභාවේ ඡන්ද විමසීම් අතුගා දැමීමෙන් ස්තූතිවන්ත වන අතර එමඟින් පිරිසිදු බලශක්ති පනතක් අපේක්ෂා කෙරේ.බ්‍රහස්පතින්දා ටෙස්ලා කොටස් වාර්තාගත ඉහළම මිල ඩොලර් 802.75 ක් දක්වා ඉහළ ගොස් ඩොලර් 777.63 ක් ලෙස සටහන් විය. එය 2017 සිට ධනවත්ම පුද්ගලයා ලෙස කටයුතු කළ බෙසෝස් වෙනුවට බ්ලූම්බර්ග් බිලියනපතියන්ගේ දර්ශකයේ (බීබීඅයි) ලොව ධනවත්ම ස්ථානයට එලොන් මස්ක් තල්ලු කළේය.

එසේම කියවන්න: ටෙස්ලා හි ප්‍රධාන විධායක එලොන් මස්ක් විසින් ඇමසන් සමාගමේ ජෙෆ් බෙසොස් පරාජය කරමින් ලොව ධනවත්ම පුද්ගලයා බවට පත්වියලොව ධනවත්ම පුද්ගලයින් 500 දෙනාගේ ශ්‍රේණිගත කිරීමක් වන බීබීඅයි හි නවතම දත්ත වලට අනුව, මස්ක්ගේ ශුද්ධ වටිනාකම ඩොලර් බිලියන 185 ඉක්මවයි, එය බෙසොස්ගේ ශුද්ධ වත්කම ඩොලර් බිලියන 184 ට වඩා ඩොලර් බිලියන 1 කි. මෙම ජයග්‍රහණය අත්කර ගත් පසු මස්ක් ට්විටර් වෙබ් අඩවියේ සිය සුවිශේෂී ශෛලියට ප්‍රතිචාර දක්වමින් “කෙතරම් අමුතුද” කියා පැවසීය.ශක්තිමත් ආදායම් වර්ධනය, එස් ඇන්ඩ් පී 500 දර්ශකයට ඇතුළත් කිරීම සහ වෝල් වීදියේ ඉහළ උද්යෝගය හේතුවෙන් ඇමරිකානු විදුලි වාහන සමාගම්වල කොටස් 2020 දී සියයට 740 කට වඩා විශාල වී තිබේ.
ඩොලර් බිලියන 27 ක් පමණ වටිනා 2020 දී ආරම්භ කළ මස්ක්, ඔහුගේ ධනයෙහි විශාල පෙරළියක් ඇති අතර, එය දැන් ඩොලර් බිලියන 150 ක් දක්වා ඉහළ ගොස් තිබේ.

1 2 3 4

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *