ලෝකේ පුරා නිර්මාණය වුණ අරුම පුදුම අමුතු විදිහේ ගොඩනැඟිලි

article

පාර තොටේ ගමන් කරද්දි හැම තැන ම දකින එක ම විදිහේ පෙනුමෙන් යුතු සුලබ ගොඩනැඟිලි වෙනුවට අමුතු පෙනුමක් සහිත බිල්ඩිමක් දැක්ක ගමන් අපේ ඇහැ ඒ පැත්තට යොමු වෙනවා. ලංකාවෙ නං මේ විදිහේ අමුතු ගොඩනැඟිලි සෑහෙන අඩුයි. ඉස්සර අපිට තිබුණු මේ විදිහේ එක ම විශේෂ පෙනුමක් තියන ගොඩනැඟිල්ල කොළඹ කොටුවෙ තියන පිට්ටු බම්බු දෙක. ඒ කියන්නෙ ලෝක වෙළෙඳ මධ්‍යස්ථානය. දැන් නං නෙළුම් කුලුන සහ ඇල්ටෙයාර් ටවර්ස් එහෙම තියනවා.දියුණු රටවල ගෘහ නිර්මාණ ශිල්පීන් අතින් නිමැවුණු මේ ගොඩනැඟිලි ටික දිහා පොඩ්ඩක් බලන්නකෝ. මේවා ඒ ගෘහ නිර්මාණ ශිල්පීන්ගේ නිර්මාණශීලීත්වය ගැන සාක්ෂි සපයනවා වගේ ම ගෘහ නිර්මාණ ශිල්පය කියන්නෙ බොහොම පුළුල් ව පැතිරුණු විෂයක් බවත් තහවුරු කරනවා.මේ වගේම ලංකාවේ ප්‍රසිද්දම ඉංජිනේරු වරයෙක් වන ජෙෆ්රි බාවා මහතාත් හැදින්විය හැකි ඔහුත් අපේ රටේ අගනා නිර්මාණ විශාල සංක්‍යාවක් කරපු කෙනෙක් ලෙස හදුන් වන්න පුළුවන්

බාර්කෝඩ් බිල්ඩිම. රුසියාවේ සෙන්ට් පීටර්ස්බර්ග් නගරයේ තියන මේ ගොඩනැඟිල්ල සාප්පු සංකීර්ණයක්. බාර්කෝඩ් එකක ස්වරූපය ගන්න විදිහටයි හදල තියෙන්නෙ. Vitruvius and Sons කියන ආයතනය තමයි මෙහි ගෘහ නිර්මාණය භාරව කටයුතු කරලා තිබෙන්නේ 

බාස්කට් බිල්ඩිම. ඔහියෝහි නෙවාක් හි පිහිටි බිග් බාස්කට් ගොඩනැගිල්ල ඇමරිකානු අත්කම් නිර්මාණ මේපල් දැව කූඩ සහ වෙනත් ජීවන රටා නිෂ්පාදන නිපදවන ලොන්ගාබර් සමාගමේ මූලස්ථානය ලෙස ඉදිකරන ලදි. එය ගොඩනැඟිලි සැලසුම් කර ඇත්තේ ඒවායේ ක්‍රියාකාරිත්වයට සම්බන්ධ වස්තූන් අනුකරණය කිරීමට හෝ නිරූපණය කිරීමට ය.බඩු ගෙනියන බාස්කට් එකක හැඩය ගන්න මේ බිල්ඩිම ලෝකේ ලොකු ම බාස්කට් එක විදිහට නම් වෙන්නෙත් මේ ගොඩනැඟිල්ල මෙය තමයි

තනි තට්ටුවක පොත් රාක්කයක පෙනුම එන ආකාරයට ඩිසයින් කරපු මේක පුස්තකාලයක්. තියෙන්නේ ඇමරිකාවේ කැන්සාස් සිටිවල කැන්සාස් සිටි පුස්තකාලය.මෙම පද්ධතිය එහි මධ්‍යම පුස්තකාලය සහ කැන්සාස් සිටි,ඉන්ඩිපෙන්ඩන්ස් සහ ෂුගර් ක්‍රීක් හි පිහිටි අසල්වැසි ශාඛා ක්‍රියාත්මක කරයි. 1873 දෙසැම්බර් 5 වන දින ආරම්භ කරන ලද මෙය [3] කැන්සාස් නගරයේ අගනගරයේ පැරණිතම හා තෙවන විශාලතම මහජන පුස්තකාල පද්ධතිය වේ.මධ්‍යම පුස්තකාලයේ මිසූරි නිම්න කාමරයේ තැන්පත් කර ඇති එහි විශේෂ එකතුව, කැන්සාස් නගරයේ ප්‍රාදේශීය ඉතිහාසයේ එකතුවක් වන අතර එහි මුල් සහ ප්‍රකාශිත ද්‍රව්‍ය, ප්‍රවෘත්ති ලිපි, තැපැල්පත්, ඡායාරූප, සිතියම් සහ නගර නාමාවලි ප්‍රජාවේ පැරණිතම ඉතිහාසයට අයත් වේ. පුස්තකාලයේ රමෝස් එකතුවට පොත්, පත්‍රිකා, සඟරා ලිපි සහ අප්‍රිකානු-ඇමරිකානු ඉතිහාසය හා සංස්කෘතියට අදාළ වෙනත් ද්‍රව්‍ය ඇතුළත් වේ.

උඩු යටිකුරු නිවස.උතුරු පෝලන්තයේ කුඩා ගම්මානයක තියන ‘අප්සයිඩ් ඩවුන් හවුස්’ නමින් හැඳින්වෙන මේ ගොඩනැඟිල්ල 2007 පටන් විශාල සංචාරක ආකර්ෂණයක් දිනාගන්න තැනක්. මේක නිර්මාණය කළේ Daniel Czapiewski නමැත්තෙක් බවයි හැමෝම කියන්නේ 

පියානෝ හවුස්. කොන්ක්‍රීට් පාද තුනක් මත සිටවා තනන ලද පියානෝ හවුස් ගොඩනැඟිල්ල සුවිශාල පියානෝවක සහ ඊට හේත්තු කළ වයලීනයක හැඩය ගන්නවා. චීනයේ අන්හුයි පළාතේ පිහිටා ඇති මෙය විවෘත වුණේ 2007 දී. චීනයේ ඇති රෝමාන්තික ම ගොඩනැඟිල්ල විදිහට පියානෝ හවුස් එක හඳුන්වනවා.

තේ පෝච්චිය.2014 දී නිම කරන ලද, මහල් 10 කින් යුත් ගොඩනැගිල්ලේ සැලසුම පදනම් වී ඇත්තේ 15 වන ශතවර්ෂයේ නැගෙනහිර පළාතේ ජයිංසු ප්‍රදේශයෙන් ආරම්භ වූ රතු මැටි දත් හා වෙනත් වස්තූන් මත ය.මීටර් 38.8 ක් උස සහ විෂ්කම්භය මීටර 50 කට ආසන්න වන අතර, ගොඩනැගිල්ල ඇලුමිනියම් තහඩු සහ ඔප දැමීම යොදා ගනිමින් ඉදිකරන ලද අතර, පැල්ලම් සහිත වීදුරු වල කේන්ද්‍රීය වක්‍රය සහිතව.මෙම ගොඩනැගිල්ල අංශක 360 ක් භ්‍රමණය කළ හැකි අතර එය යුවාන් බිලියන 40 ක (ඇමරිකානු ඩොලර් බිලියන 6.4 ක) ආයෝජන ව්‍යාපෘතියක කොටසකි. මෙය චීනයේ ධනවත්ම පුද්ගලයකු වන ඩේලියන් වැන්ඩා සමූහයේ වැන්ග් ජියැන්ලින් විසින් අරමුදල් සපයයි.

සෝලාර් ආක්‍.සූර්ය නැව ඉදිකරන ලද්දේ සැන්යෝ ඉලෙක්ට්‍රික් සමාගම විසිනි. එහි සංවර්ධනය අහම්බෙන් සිදුවිය. සංවිධානයේ 50 වන සංවත්සරය නිමිත්තෙන් මෙගාවොට් 3.4 ක නිමැවුමක් සහිතව ලොව විශාලතම ප්‍රකාශ වෝල්ටීයතා පද්ධතියක් නිර්මාණය කිරීමට සැන්යෝ ඉලෙක්ට්‍රික් මුලදී අදහස් කර තිබුණි. 1998 වන විට නිර්මාණකරුවන් සූර්ය නැවෙහි පෙනුම පිළිබඳව සාකච්ඡා කරමින් සිටියහ. 14-15% ක කාර්යක්‍ෂමතාවයකින් යුත් ස් cry ටික සිලිකන් සහ තුනී පටල සහිත අමෝෆස් සිලිකන් සංයෝගයක් භාවිතා කරමින් එකල ඔවුන්ට ලබා ගත හැකි අති නවීන සූර්ය තාක්‍ෂණය භාවිතා කිරීමට සැන්යෝ සැලසුම් කර තිබුණි.

 

එග් ඔෆිස් ගෘහ නිර්මාණ ශිල්පය ස්වාභාවික නමුත් අජීවී වස්තුවක්” කාණ්ඩයේ තවත් ප්‍රවේශයක් මෙන්න: නව “සයිබර් ටෙක්චර් බිත්තරය” ඉන්දියාවේ මුම්බායි හි කුකුළු ආනුභාව ලත් කාර්යාල ගොඩනැගිල්ලක් ලෙස නිර්මාණය කර ඇත.වර්ග මීටර් 32,000 ක ගොඩනැගිල්ල සැලසුම් කර ඇත්තේ හොංකොං, එක්සත් අරාබි එමීර් රාජ්‍යය සහ ඉන්දියාව පදනම් කරගත් ජේම්ස් ලෝ සයිබර් ටෙක්චර් ඉන්ටර්නැෂනල් විසිනි.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *