ඔබටත් මේ වගේ අලි බඩක් තියෙනවද එහෙනම් මෙන්න බඩ බස්සගන්න මේක කියවලාම බලන්න

Health Tips

බඩ වැඩිවීම ස්ත්‍රී පුරුෂ දෙපක්ෂයටම ඉතාම අහිතකර ප්‍රතිඵල රැගෙන එන සෞඛ්‍ය ගැටලුවක් වුවද කාන්තාවන්ට ඊටත් එහාට ගොස් සිරුරේ ලාලිත්‍ය සොරා ගන්නක් බවටද හේතුවී, සමාජීය ගැටලු රැසක්ද උරුම කරදෙයි. ඉස්සර බඩවල් ඉදිරියට නෙරා ආවේ මුදලාලිලාගේ පමණි. නමුත් අද සමාජය දෙස බලන විට මිනිසුන්ගේ රූප ඉතාම අවලස්සන කරමින් බහුතරයකට මේ බඩ ඉදිරියට නෙරා ඒමේ ගැටලුව බලපා තිබේ.හැමෝම මුදලාලින් වෙලාය සමහර අයගේ අධික තරබාරුවත් සමග බඩද නෙරා තිබෙන නමුත් තවත් සමහර අයගේ ශරීරයේ සෙසු ප්‍රදේශ නියම ප්‍රමාණයන්ගෙන් පැවැතියද බඩ ඉදිරියට නෙරාවිත් ඇත. මෙය ශරීරයේ හැඩය සෝරාගන්නා කරුණකින් එහාට ගිය ජීවිතය අවදානමකට ලක්කරන හේතු ගණනාවකට පාදක වන්නක් බව බොහෝ අය සිතන්නේ නැත මෙහි තිබෙන බැරෑරුම් බව නිසාම බඩ අඩුකරගැනීමේ නිවැරදි මාර්ගය සමාජයට පෙන්වා දීමේ අතිශය වැදගත්කමක් දැන් උද්ගතව තිබේනවා

කෙනෙකු යම් කාලයක් තිස්සේ සිරුරට ආහාර මගින් ලබාගන්නා ශක්තිය දහනය කරන ශක්තියට වඩා වැඩිවූ විට ඒවා මේද ලෙස ශරීරයේ තැන්පත් වී ස්ථූලභාවයට මගපාදනවා . මේ අතිරික්ත ශක්තිය මේද ෙසෙල තුළ (Adipocytes) ට්‍රයිග්ලිසරයිඩ (Triglyceride) ලෙස තැන්පත් වෙයි. මෙම මේද ෙසෙල ප්‍රධාන වශයෙන් උදරයේ අභ්‍යන්තරව පිහිටන අක්මාව, අග්න්‍යාසය, අන්ත්‍රා වෘක්ක වැනි අවයව වටා සේම උදරයේ සමට යටින් ඇති අධශ්චර්ම තුළ අධශ්චර්මීය මේදය (Subcutaneous fat) ලෙස තැන්පත් වෙයි.මේ මේද තැන්පත්වීම් යුගලයම එක්ව උදරයේ තරබාරුව හෙවත් බඩ ඉදිරියට නෙරා ඒම සිදුවෙයි. උදරයේ මේ ආකාරයට තැන්පත් වූ මේදය බෝ නොවන රෝග රාශියකට මුල්වෙයි. ආඝාතය, ඇල්ෂයිමර්, හෘදයාබාධ, අධිරුධිර පීඩනය, දියවැඩියාව, වකුගඩු රෝග, පියයුරු පිළිකා, බඩවැ‍ලේ පිළිකා වැනි බොහෝ රෝග සඳහා මෙය ප්‍රධානතම අවදානම් සාධකයක්වේ. ඔබ උදර තරබාරුවෙන් පෙළෙනවාදැයි දැනගත හැකි ක්‍රමය නම් නාභිය හරහා ඉන ප්‍රදේශය මැන බැලීමය. පිරිමි පක්ෂයේ අයෙකුගේ ඉණ අඟල් 36ට වැඩි නම් ස්ත්‍රියකගේ ඉණ අඟල් 32 වැඩිනම් උදර තරබාරුවෙන් පෙළෙන බව ඔබත්සිහි තබාගන්න

උදරයේ තැන්පත් වන මේදය අඩුකිරීම තරමක් අසීරු කටයුත්තකි. එසේ නොවන ආකාරයට කටුයතු කිරීම වඩාත් නුවණැති ක්‍රියාවකි. නමුත් දැනටමත් ඔබ උදර තරබාරුවෙන් පෙළෙයි නම් මේ ආකාරයට ඒ සඳහා විසඳුම් සෙවිය හැක.
ආහාරයට ගන්නා කාබොහයිඩේ්‍රට් අඩංගු බත්, පාන්, සහල්පිටි, තිරිඟු පිටි වලින් සෑදු ආහාර, පිරිපහදු කරන ලද ආහාර වර්ග හැකිතාක් අඩුකරන්න.
සීනි – සිනි අධික ලෙස අඩංගු කළ පැණි බිම වර්ග ගැනීමෙන් වළකින්න. එළවළු, පලතුරු, පලා, සෝයා, මුංඇට, කඩල වැනි ආහාර වර්ග ආහාරවලට වැඩිපුර එකතු කර ගන්න.
‍ප්‍රෝටීන බහුල ආහාර වැඩිපුර ආහාරයට එකතු කර ගන්න. බිත්තර සම සහ මේදය ඉවත් කරගත් කුකුල්මස්, මාළු, රනිල බෝග වර්ග ගුණදායකය.
ට්‍රාන්ස්මේදය අඩංගු වන බේකරි නිෂ්පාදන, කේක්, බිස්කට්, පේස්ට්‍රි, ඩෝනට්ස්, පීසා, බඳින ලද අල පෙති, මාගරින් වර්ග, ගැඹුරු තෙ‍ලේ බඳින ලද ආහාර හැකිතාක් අඩුකරන්න.
සංතෘප්ත මේදය බහුල ගිතෙල්, හරක්මස්, ඌරුමස්, චීස්, අයිස්ක්‍රීම් වැනි ආහාරද හැකිතාක් අඩු කරන්න. තන්තු බහුලව තිබෙන නිවුඩ්ඩ සහිත ධාන්‍ය වර්ග, පිරිපහදු නොකළ සහල්, ඕට්ස්, කුරක්කන්, ඉරිඟු, එළවළු (උදා කොහිල, වැටකොළු, බණ්ඩක්කා, කැරට්) සහ දිවුල්, පේර, අඹ, ඇපල්, දොඩම්, කෙසෙල් වැනි දේ ආහාරයට එකතු කර ගන්න

වැඩිපුර පිරිසිදු ජලය පාලනය කරන්න. වැඩිහිටි නිරෝගී කෙනෙකුට දිනකට වීදුරු 6-8ක් පමණ අවශ්‍යවේ.
නීතිපතා ව්‍යායාමවල යෙදෙන්න. දිනකට මිනිත්තු 30-60 දක්වා කාලයක් ඇවිදීම, දිවීම, පිහිනීම, ක්‍රීඩා කිරීම වැනි ව්‍යායාමයක නිරතවීම උදරයේ මේද දහනයට උදව්වනවා සේම උදරයේ අභ්‍යන්තර අවයව වටා මේද තැන්පත් වීමද පාලනය කරයි. අවම තරමින් පැය 6-8ක සුවදායි රාත්‍රී නින්දක් ලබා ගන්න. අඩු නින්දක් ලබන සේම වැඩි නින්දක් ලැබිමද උදර තරබාරුවට හේතුවන්නකි. ආතතිය හැකිතාක් අඩුකරගන්න. යෝග ව්‍යායාම, භාවනාව, මිහිරි සංගීතයට සවන් දීම, ගැඹුරින් ආශ්වාස ප්‍රශ්වාස කිරීම, පරිසරයේ සුන්දරබව රසවිඳීම වැනි ආතතිය අඩුකරන ක්‍රියාමාර්ග වලට යොමුවන්න.කොළඹ සෞඛ්‍ය ප්‍රවර්ධන කාර්යාංශයේදී සෞඛ්‍ය අමාත්‍යාංශයේ ‍පෝෂණ සම්බන්ධීකරණ අංශයේ අධ්‍යක්ෂිකා ප්‍රජා සෞඛ්‍ය විශේෂඥ වෛද්‍ය රසාංජලී හෙට්ටිආරච්චි කළ දේශනයක් ඇසුරිනි උපුටා ගන්න ලදී මේ වගේම තවත් විද්‍යාත්මකව තහවුරු කල තවත් ක්‍රම ටිකක්

1. දෘශ්‍ය මේදය
මෙය ක්‍රියාකාරී මේදය ලෙසද හැඳින්වෙන අතර එය සාමාන්‍යයෙන් අපගේ උදර කුහරය තුළ ගබඩා වෙනවා. එය ආමාශය, අක්මාව සහ බඩවැල් වැනි වැදගත් අවයව ගැඹුරින් හා ආසන්නව තැම්පත් වෙනවා.දෘශ්‍ය මේදය බරපතල සෞඛ්‍ය සංකූලතා ඇති කල හැකි බැවින් එය ශරීරයට තරමක් භයානක වෙන්න පුළුවන්.ඔබ කවදාවත්ම දියවැඩියාවෙන් පෙළුණේ නැති වුවද එය ඉන්සියුලින් ප්‍රතිරෝධය වැඩි කරනවා.
පබ්මෙඩ් හි ප්‍රකාශයට පත් කරන ලද පර්යේෂණයන්ට අනුව, දෘශ්‍ය මේදය මඟින් රෙටිනෝල් බන්ධිත ප්‍රෝටීන් ස්‍රාවය කරනවා. ඒ නිසා එය ඉන්සියුලින් ප්‍රතිරෝධයට හේතු වෙනවා එය හෘදයාබාධ, පියයුරු පිළිකා, දෙවන වර්ගයේ දියවැඩියාව, මහා බඩවැලේ පිළිකා සහ ඇල්සයිමර් වැනි රෝග අවදානම වැඩි කරනවා. සමබර ආහාර වේලක් සහ ව්‍යායාම මගින් ඔබට මේ ආකාරයේ මේදයෙන් මිදෙන්න පුළුවන්.
2. චර්මාභ්‍යන්තර මේදයමෙම වර්ගයේ මේදය කෙලින්ම සම යට පිහිටා ඇත. විශේෂයෙන් එය කලවා, දෑත් සහ බඩ වැනි ප්‍රදේශවල ඔබේ සමේ අඳුරු, ගැටිති පෙනුමක් ඔබ දැකලා තියෙනවා නේද? චර්මාභ්‍යන්තර මේදය සිරුරට පලිහක් සේ ක්‍රියා කරමින් අභ්‍යන්තර උෂ්ණත්වය පවත්වා ගැනීමට උපකාරී වෙනවා.එහි වඩාත් ප්‍රචලිත ආකාර වලින් එකක් වන්නේ සෙලියුලයිට්ය. අඳුරු, ගැටිති පෙනුම ඇති වන්නේ මෙම සෙලියුලයිට් මඟිනි. තවද, ඒ මඟින් කිසිදු සෞඛ්‍ය සංකූලතාවයක් කරන්න‌ේ නැහැ. ඒත් එහි පෙනුම සමහරුන්ට අප්‍රසන්න වෙන්න පුළුවන්.

ඉද හිට, ම‌ෙය සමහර කෙට්ටු ශරීර ව්‍යුහයන්හි ද දක්නට පුළුවන්. මිනිසුන් වයස්ගත වන විට සහ ඔවුන්ගේ සම තුනී වන විට එය වඩාත් කැපී පෙනෙනවා. මේ ආකාරයේ මේදය දහනය කිරීම ටිකක් දුෂ්කරයි. එයට ප්‍රතිරෝධක පුහුණුව සහ සමහර විට බර පුහුණුව පවා අවශ්‍ය වෙනවා. එවිට ලිහිල් සම තද වෙනවා1. දෘශ්‍ය මේදයමෙය ක්‍රියාකාරී මේදය ලෙසද හැඳින්වෙන අතර එය සාමාන්‍යයෙන් අපගේ උදර කුහරය තුළ ගබඩා වෙනවා. එය ආමාශය, අක්මාව සහ බඩවැල් වැනි වැදගත් අවයව ගැඹුරින් හා ආසන්නව තැම්පත් වෙනවා.දෘශ්‍ය මේදය බරපතල සෞඛ්‍ය සංකූලතා ඇති කල හැකි බැවින් එය ශරීරයට තරමක් භයානක වෙන්න පුළුවන්.

ඔබ කවදාවත්ම දියවැඩියාවෙන් පෙළුණේ නැති වුවද එය ඉන්සියුලින් ප්‍රතිරෝධය වැඩි කරනවා.
පබ්මෙඩ් හි ප්‍රකාශයට පත් කරන ලද පර්යේෂණයන්ට අනුව, දෘශ්‍ය මේදය මඟින් රෙටිනෝල් බන්ධිත ප්‍රෝටීන් ස්‍රාවය කරනවා. ඒ නිසා එය ඉන්සියුලින් ප්‍රතිරෝධයට හේතු වෙනවා.එය හෘදයාබාධ, පියයුරු පිළිකා, දෙවන වර්ගයේ දියවැඩියාව, මහා බඩවැලේ පිළිකා සහ ඇල්සයිමර් වැනි රෝග අවදානම වැඩි කරනවා. සමබර ආහාර වේලක් සහ ව්‍යායාම මගින් ඔබට මේ ආකාරයේ මේදයෙන් මිදෙන්න පුළුවන්.
2. චර්මාභ්‍යන්තර මේදයමෙම වර්ගයේ මේදය කෙලින්ම සම යට පිහිටා ඇත. විශේෂයෙන් එය කලවා, දෑත් සහ බඩ වැනි ප්‍රදේශවල ඔබේ සමේ අඳුරු, ගැටිති පෙනුමක් ඔබ දැකලා තියෙනවා නේද? චර්මාභ්‍යන්තර මේදය සිරුරට පලිහක් සේ ක්‍රියා කරමින් අභ්‍යන්තර උෂ්ණත්වය පවත්වා ගැනීමට උපකාරී වෙනවා.එහි වඩාත් ප්‍රචලිත ආකාර වලින් එකක් වන්නේ සෙලියුලයිට්ය. අඳුරු, ගැටිති පෙනුම ඇති වන්නේ මෙම සෙලියුලයිට් මඟිනි. තවද, ඒ මඟින් කිසිදු සෞඛ්‍ය සංකූලතාවයක් කරන්න‌ේ නැහැ. ඒත් එහි පෙනුම සමහරුන්ට අප්‍රසන්න වෙන්න පුළුවන්.ඉද හිට, ම‌ෙය සමහර කෙට්ටු ශරීර ව්‍යුහයන්හි ද දක්නට පුළුවන්. මිනිසුන් වයස්ගත වන විට සහ ඔවුන්ගේ සම තුනී වන විට එය වඩාත් කැපී පෙනෙනවා. මේ ආකාරයේ මේදය දහනය කිරීම ටිකක් දුෂ්කරයි. එයට ප්‍රතිරෝධක පුහුණුව සහ සමහර විට බර පුහුණුව පවා අවශ්‍ය වෙනවා. එවිට ලිහිල් සම තද වෙනවා

බඩ අඩු කර ගන්න විද්‍යාත්මකව ඔප්පු කරන ලද ක්‍රම 7 ක්
ඔබේ මේදය නැති කිරීමේ උත්සාහයේදී, දෘශ්‍ය හා චර්මාභ්‍යන්තර මේද යන දෙකම ඉලක්ක කරන මේද නැති කිරීමේ වැඩසටහනක් නිර්මාණය කරන්න පුළුවන්.එබැවින් ඔබ ඔබේ ව්‍යායාම ආරම්භ කිරීම පමණක් නොව, ඔබේ ආහාර වේල කෙරෙහිද අවධානය යොමු කිරීම කළ යුතුය.ඔබට මේදය නැති කිරීමේ සැලැස්ම සකස් කිරීමට සහය ගත හැකි විද්‍යාත්මකව ඔප්පු කර ඇති ක්‍රම තියෙනවා. අපි ඒවා ගැන වැඩි විස්තර බලමු.

1. බඩ අඩු කර ගැනීම සදහා චලනය වීම නතර කරන්න එපා.
ඔබේ මේදය අඩු කිරීමේ වැඩසටහන තුල ව්‍යායාම සහ ශාරීරික ක්‍රියාකාරකම් සදහා ප්‍රමුඛතාවය දෙන්න. දෘශ්‍ය මේදය නැති කිරීම කෙරෙහි අවධානය යොමු කරමින් එය ආරම්භ කරන්න.ඔබේ හෘද ස්පන්දන වේගය වැඩි කරන ක්‍රියාකාරකම්වල යෙදීමෙන් ඔබට එයින් මිදෙන්න පුළුවන්.

බඩ අඩු කර ගැනීම සදහා චලනය වීම නතර කරන්න එපා.
ඔබේ මේදය අඩු කිරීමේ වැඩසටහන තුල ව්‍යායාම සහ ශාරීරික ක්‍රියාකාරකම් සදහා ප්‍රමුඛතාවය දෙන්න. දෘශ්‍ය මේදය නැති කිරීම කෙරෙහි අවධානය යොමු කරමින් එය ආරම්භ කරන්න.ඔබේ හෘද ස්පන්දන වේගය වැඩි කරන ක්‍රියාකාරකම්වල යෙදීමෙන් ඔබට එයින් මිදෙන්න පුළුවන්. ධාවනය, ඇවිදීම, පැනීම, බයිසිකල් පැදීම සහ පිහිනීම මගින් පවා ඔබේ කැලරි වැය කරන්න ඔබට පුළුවන්. එනම් ඔබේ හෘද ස්පන්දනය වැඩි කරමින් චලනය වීමයි. දෘශ්‍ය මේදය නැති කර ගැනීමට හොඳම ක්‍රමයත් මෙයයි.ඔබ පැය ගණනක් cardio ව්‍යායාම වල යෙදීමට අවශ්‍ය නැහැ. සෙමින් හෝ මද වේගයෙන් ඇවිදීම වැනි සරල ව්‍යායාම කරන්න. එවිට දෘශ්‍ය මේදය නිසා ඇතිවන සෞඛ්‍ය සංකූලතා ඇතිවීමේ අවදානම අවම කර ගන්න පුළුවන්.ඩියුක් හෙල්ත් (ඩියුක් විශ්ව විද්‍යාලය, එක්සත් ජනපදය) විසින් මෑතකදී කරන ලද අධ්‍යයනයකින් අපූරු කාරණාවක් හෙළි වුනා. දියවැඩියාවට අවදානම ඇති පුද්ගලයන්ගේ ග්ලූකෝස් පාලනය වැඩි දියුණු කිරීම සඳහා දැඩි දිවීම් කරනවා න‌ේද? නමුත් එයට වඩා නිතිපතා සෙමෙන් හෝ තරමක වේගයෙන් ඇවිදීම වඩා ඵලදායී විය හැකි බව එහිදි සොයා ගනු ලැබුවා එබැවින් දෘශ්‍ය මේදය නැති කර ගැනීම සඳහා අඩු තීව්‍රතාවයකින් යුත් ව්‍යායාම තෝරා ගන්න.ඩියුක් විශ්ව විද්‍යාලයේ වෛද්‍ය විද්‍යාලයේ හෘද රෝග අංශයේ වෛද්‍ය මහාචාර්ය සහ ප්‍රධාන කර්තෘ වෛද්‍ය විලියම් ක්‍රවුස් එය මෙසේ පැහැදිලි කරනවා.අධි තීව්‍රතාවයෙන් යුත් ව්‍යායාම මගින් මේදයට වඩා ග්ලූකෝස් දහනය වෙනවා. ඒ වගේම මධ්‍යස්ථ තීව්‍රතාවයෙන් යුත් ව්‍යායාම මගින් ග්ලුකෝස් වලට වඩා මේදය දහනය වෙනවා

2. බඩ අඩු කර ගැනීමට දිනපතා යෝගා කරන්න
ඔබ දැනටමත් යෝග ආසන කිහිපයක් සිදු කරනවා නම්, ඔබ කරන්නේ නිවැරදි දෙයයි. ඔබ තවම යෝගා ආරම්භ කර නොමැති නම් මේ ඒ සඳහා කාලයයි.
සති 16 ක යෝග වැඩසටහනක් අත්හදා බැලූ කාන්තාවන්ගේ දෘශ්‍ය මේදය සැලකිය යුතු ලෙස අඩුවී තිය‌ෙනවා. මෙය 2012 දී උතුරු ඇමරිකානු ඔසප් වීමේ සංගමයේ ජර්නලයේ පළ වූ අධ්‍යයනයකින් සනාථ කලා.ශරීර බර, ශරීර මේදයේ ප්‍රතිශතය, සිහින් සිරුරේ ස්කන්ධය, ශරීර ස්කන්ධ දර්ශකය, ඉණ වට ප්‍රමාණය සහ සැලකිය යුතු ලෙස අඩුවු දෘශ්‍ය මේද ප්‍රදේශය ව‌ෙනවා,හිරු ආචාර කිරීම හෝ downward dog ඉරියව් ඔබට මූලිකව නොහැකි නම්, කණගාටු වෙන්න එපා.ඔබට විවේකීව හා දිගු කිරීමේ ව්‍යායාම වලින් ආරම්භ කරන්න පුළුවන්. එනම් සිදු විය යුත්තේ ඔබේ ශරීරය ලිහිල් කර කෝටිසෝල් මට්ටම පහත හෙලීමයි.

යේල් විශ්ව විද්‍යාලය විසින් කරන ලද අධ්‍යයනයකින් හෙළි වී ඇත්තේ ආතති මට්ටම මගින් කෝටිසෝල් ඉහළ නංවන අතර එය බඩේ මේදය එකතු වීමට හේතු වන බවයි.යේල් විශ්ව විද්‍යාලයේ අධ්‍යයනයකට අනුව, “මානසික ආතතියෙන් පීඩා විඳින කාන්තාවන්ගේ උදරයේ වැඩිපුර උදර මේදය ඇති අතර, ආතති හෝමෝනය වන කෝටිසෝල් ඉහළ මට්ටමක පවතිනවා.පැය 7 සිට 8 දක්වා නින්දක් ලබා ගැනීමට උත්සාහ කරන්න.විශේෂයෙන් බඩේ මේදය නැති වූ කරන්න අවශ්‍ය නම් නිදාගැනීම ව්‍යායාම කිරීම තරම්ම වැදගත් වෙනවා. ඔබේ පැය 7 සිට 8 දක්වා නින්දක් හෝ ඔබේ ශරීරයට අවශ්‍ය තරම් නින්දක් ලැබෙන්නේ නැතිද? එස‌ේනම් ඔබේ අවයව වටා මේදය එකතු වීමට එය හේතු වෙනවා. එක්සත් ජනපදයේ වේක් ෆොරස්ට් විශ්ව විද්‍යාලයේ වෛද්‍ය විද්‍යාලය විසින් කරන ලද අධ්‍යයනයකින් තවත් කරුනක් හෙළි වුනා. එනම් සෑම රාත්‍රියකම සාමාන්‍යයෙන් පැය පහක් හෝ ඊට අඩු නින්දක් ලැබීම සහ දෘශ්‍ය මේදය වැඩි වීම හෝ අවයව වටා මේදය වැඩි වීම අතර පැහැදිලි සම්බන්ධයක් ඇති බවයි. ඒ නිසා ව්‍යායාම් මෙන්ම නින්දද වැදගත්යල් වෙනවා. කෙසේ වෙතත්, තවත් වැදගත් දෙයක් තියෙනවා.

අධික ලෙස නිදා ගැනීමද මේදය එකතු වීමට හේතු විය හැකි බව අධ්‍යයනයෙන් සනාථ වුනා.පර්යේෂකයන් සොයාගෙන ඇත්තේ සාමාන්‍යයෙන් රාත්‍රියකට පැය අටකට වඩා වැඩි නින්දක් ලබා ගැනීමත් සමාන හා මද බලපෑමක් ඇති බවයි.මේ දෙවිදියම අහිතකර වෙන්න පුළුවන්. සාමාන්‍යයෙන් මිනිසුන් සෑම රාත්‍රියකම පැය හයත් අටත් අතර නින්දක් ලබා ගත යුතුය,” යනුවෙන් විශ්ව විද්‍යාලයේ අන්තරාසර්ග විද්‍යාව හා පරිවෘත්තීය පිළිබඳ සහකාර මහාචාර්යවරයෙක් සහ අධ්‍යයනයේ ප්‍රධාන කතුවරයා වන M.P.H , M.D., ක්‍රිස්ටන් ජී පැවසුවා.ඒ නිසා ඔබ වැඩිපුර ශාරීරික ක්‍රියාකාරකම් නොමැතිව ඔබේ බඩේ මේදය අඩු කරන්නේ කෙසේදැයි කල්පනා කරනවා නම්, ඔන්න ප්‍රමාණවත් නින්දක් ලබා ගන්න.

ප්‍රෝටීන ආහාරයට ගන්න.
මාංශ පේශි ගොඩනැගීමට ප්‍රෝටීන ඉතා වැදගත් වෙනවා. නමුත් බඩේ මේදය අඩු කිරීමට එය විශිෂ්ට බව ඔබ දැන සිටියාද? ඔබ වයසටයත්ම ඔබේ ශරීරය ඉන්සියුලින් වලට ප්‍රතිරෝධය දැක්වීමට පටන් ගන්නවා.නමුත් ඉහළ ප්‍රෝටීන් පරිභෝජනය මඟින් ඔබේ ශරීරය ඉන්සියුලින් ප්‍රතිරෝධයෙන් ආරක්ෂා කරගන්න පුළුවන්. එබැවින් එය දියවැඩියාව ඇතිවීමේ අවදානම අඩු කරනවා පමණක් නොව, මේදය අඩු කිරීමටද උපකාරී වෙනවා.පෝෂණ හා පරිවෘත්තීය ජර්නලයේ පළ කරන ලද අධ්‍යයනයකින් පහත තොරතුරු සනාථ කරනවා. ඉහළ ප්‍රෝටීන් සහිත ආහාර මඟින්,බර අඩු කර ගැනීම සඳහා හේතු විය හැකි සමහර යාන්ත්‍රණවලට අවශ්‍ය හෝමෝන ( GIP, GLP-1) ස්‍රාවය කරනවා.
Orexigenic හෝමෝන (ghrelin) ස්‍රාවය අඩු කරනවා.ග්ලූකෝස් හෝමියස්ටැසිස් වැඩි දියුණු කිරීම සඳහා ආහාර වල හා ග්ලූකෝනොජෙනිස් හි ප්‍රෝටීන් මගින් ඇති කරන ලද වෙනස් කිරීම් වල තාප බලපෑම වැඩි කරනවා.එනම් අධික ප්‍රෝටීන් ආහාරයක් මේදය අඩු කිරීමට සැලකිය යුතු ලෙස උපකාරී වෙනවා. නමුත් ඒ සමඟම, වකුගඩු වල අම්ල බර වැඩි වීම හෝ සත්ව ප්‍රෝටීන වල අධික මේද අන්තර්ගත වීම වැනි අධික ප්‍රෝටීන් පරිභෝජනය කිරීමෙන් ඇතිවන අතුරු ආබාධ පිළිබඳවද ඔබ දැනුවත් විය යුතුය.

 

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *